28. Forum – Dan energije u Hrvatskoj
Hrvatsko energetsko društvo je 15. studenoga 2019. održalo svoj 28. energetski Forum – Dan energije u Hrvatskoj s temom: KAKO VIDIMO ENERGETSKU TRANZICIJU DO 2050. GODINE
- Izvještaj 28. Forum-pdf
Prezentacije 28. Forum
- Alenka Kindermann Lončarević
- Anita Knezović
- Anđelko Akrap
- Damir Pešut
- Damjan Međimorec
- Damir Vuletić
- Einari Kisel
- Hrvoje Bujanović
- Goran Granić
- Emanuel Kovačić
- Ivan Andročec
- Maja Božićević Vrhovčak
- Marin Matijas
- Mark Ossel
- Mario Tot
- Marko Bago
- Neven Duić
- Nataša Putak
- Tomislav Gelo
- Robert Schachtschneider
- Tomislav Šambić
- Tomislav Plavšić
- Toni Borković
- Vladimir Jelavić
- Victoria Zinchuk
- Željko Lovrinčević
- Zoran Obradović
Tema 28. Foruma: KAKO VIDIMO ENERGETSKU TRANZICIJU DO 2050. GODINE
U posljednjih nekoliko godina, kroz međunarodne institucije i dogovore te klimatsku i energetsku politiku EU-a, ciljevi energetske politike do 2050. godine postaju sve jasniji, a odgovornost za njihovo ispunjavanje kontinuirano raste. Očekuje se da će se do kraja 2019. godine donijeti svi potrebni zakonodavni akti za provedbu energetske politike: Čista energija za sve Europljane, kako bi se jednoznačno postavio pravni okvir za provedbu tranzicije energetskog sektora, koji uključuje jedinstvenu klimatsku i energetsku politiku. Jedan od važnih dokumenata je Integrirani energetsko klimatski plan, koji će sve zemlje članice donijeti do kraja 2019. godine, kroz interaktivnu komunikaciju i zajedničko učenje o integriranom planiranju.
U Hrvatskoj će se sredinom 2019. godine usvojiti nova Energetska strategija do 2050. koja će definirati ciljeve i načine ostvarivanja obveza RH u spomenutom razdoblju. Tranzicija energetskog sektora nije slavljenički put u „obećanu zemlju“, već vrlo složen i zahtjevan proces koji obuhvaća tehnološki razvoj, ekonomske mjere, zakonodavstvo i poduzetništvo i koji će imati veće ili manje posljedice na ukupno stanovništvo i na svaki gospodarski subjekt posebno. Kroz tranziciju će doći do promjene energetske strukture izvora, smanjivat će se korištenje fosilnih goriva, a povećavati korištenje obnovljivih izvora. Povećavat će se energetska učinkovitost, sve novoizgrađene i obnovljene zgrade imat će kao standard gotovo nultu potrošnju, uvodit će se napredne tehnologije, promijenit će se uloga kupca energije, a elektromobilnost i ostale napredne tehnologije promijenit će situaciju u prometu. To će imati utjecaj na sadašnju strukturu tvrtki koje se bave energetskim djelatnostima, jer će se one morati značajno mijenjati i prilagođavati tržišnim potrebama te tehnološkim zahtjevima i mogućnostima.
Na 28. Forumu pod nazivom: Kako vidimo energetsku tranziciju do 2050. godine, s željom da se doprinese razumijevanju i kvaliteti implementacije energetske strategije, prezentirat će se pogled na procese energetske tranzicije od strane sudionika tog procesa, energetskih tvrtki, energetske industrije i kupaca energije. Raspravljat će se o viđenjima energetske tranzicije u Hrvatskoj iz raznih kutova, baziranih na različitim interesima i od različitih dionika, a osobito od:
- tvrtki iz elektroenergetskog, plinskog, naftnog i toplinskog sektora
- tvrtki iz područja obnovljivih izvora energije
- tvrtki koje rade na području obnove i izgradnje zgrada gotovo nulte potrošnje energije
- tvrtki koje se bave naprednim tehnologijama, upravljanjem i povećanjem energetske učinkovitosti
- tehnoloških i razvojnih tvrtki i institucija
- bankarskih i financijskih institucija
- kupaca energije, građana, udruga i gospodarskih subjekta
- medija.
Uspjeh energetske tranzicije u Hrvatskoj ovisi o uključenosti svih sudionika tranzicije i njihove sposobnosti da: prepoznaju i razumiju procese, pravodobno donesu poslovne odluke, procese usmjere kvalitetno i tržišno s minimalnom administracijom te da osiguraju dostupnost potrebnih proizvoda, uređaja i tehnologija. Može se očekivati da će se tranzicijski procesi ubrzavati, da će težiti sve većoj sinergiji tvrtki koje se bave istraživanjem i razvojem, da će se tvrtke udruživati u razvoju novih tehnologija te na taj način osigurati svoje mjesto i ulogu u novoj energetskoj budućnosti.
U Zagrebu 18. veljače 2019.
Priredio
Dr.sc. Goran Granić
U Zagrebu 16. studenog 2018. održao se :
27. Forum – Dan energije u Hrvatskoj
RAZVOJ TEHNOLOGIJA ZA OSTVARENJE JEDINSTVENE KLIMATSKE I ENERGETSKE POLITIKE
Hrvatsko energetsko društvo već dvadesetsedmu godinu održava svoje forume s različitim aktualnim temama, važnim za energetski sektor, a referati i prezentacije omogućuju upoznavanje stručnjaka i javnosti s problemima, trendovima i iskustvima drugih zemalja. Ove godine na Forumu je prezentacije održalo sedamnaest energetskih stručnjaka.
Nazočne je pozdravio predsjednik Hrvatskog energetskog društva dr. sc. Goran Granić, dr.sc. Tomislav Radoš (Hrvatska gospodarska komora – potpredsjednik za industriju i energetiku), Prof.dr.sc. Vladimir Andročec (Predsjednik Akademije tehničkih znanosti Hrvatske)
Predsjednik Hrvatskog energetskog društva, dr. Goran Granić podsjetio je da je HED započeo radom u proljeće 1992. godine i zahvaljujući razumijevanju Svjetske energetske konferencije, ubrzo je postao njenim članom. Uz želju da rad Foruma bude konstruktivan i uspješan, dr. sc. Goran Granić je ovom prigodom izrazio posebnu zahvalnost sponzorima, koji su omogućili da se Forum realizira.
Pokroviteljstvo nad spomenutom manifestacijom prihvatila je predsjednica Republike Hrvatske gospođa Kolinda Grabar-Kitarović, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo gospodarstva,poduzetništva i obrta, Akademija tehničkih znanosti Hrvatske,Ministarstvo zaštite okoliša i energetike te Hrvatska gospodarska komora.
.
Preuzimanje pojedinačnih prezentacija 27. Forum
Preuzimanje pojedinačnih prezentacija 26. Forum
01 Goran Granić
02 Domagoj Validžić
03 Dalibor Pudić i Nataša Mihajlović
04 Krunoslava Grgić Bolješić i Lana Andreis Nikolić
05 Neven Duić
06 Nijaz Dizdarević
07 Dubravka Brkić
08 Josip Kobeščak
09 Nikola Čupin
10 Niko Malbaša
11 Dubravko Sabolić
12 Mate Lasić
13 Igor Grozdanić
14 Ivan Krnić
15 Ilija Batas Bjelić
16 Antonija O. i Igor Grozdanić
17 Milan Ivanović i Hrvoje Glavaš
18 Marijan Kalea
19 Vladimir Potočnik